يک جوان ٣٠ساله در بدخشان در هشت سال ٨٠ قضيه را میانجیگری و حل کرده است

Create: 12/08/2020 - 16:56

فيض آباد(پژواک، ۱۸ قوس ٩٩): جوان ٣٠ سالۀ بدخشى که تجربۀ حل و فصل ده¬ها قضيۀ مختلف خانوادگى در ولسوالى نسى اين ولايت را دارد، مى گويد که طرفين منازعه، زمانى به صلح دست مى يابند که خودگذرى کنند و طرف هاى درگير در افغانستان نيز ازخود انعطاف نشان بدهند تا صلح در کشور تامين گردد. 
اين جوان، محمد اسماعیل سامی است که هنوز ٣٠ بهار زندگى خود را سپرى کرده، باشندۀ قريۀ چامرچ بالا واقع ولسوالى نسى درواز ولايت بدخشان مى باشد و از پوهنځى اقتصاد پوهنتون ولايت تخار فارغ شده است.

میانجیگری بین دو قوم در دولتیارغور، باعث امنیت شاهراه کابل- غور گردیده است

Create: 08/11/2015 - 13:21

فيروزکوه (پژواک، ٢٠ اسد ٩٤): حل منازعه بین دو قوم در ولسوالی دولتیار ولايت غور، سبب امنیت شاهراه غور- کابل در این ولسوالی شده است.
شهروندان غور می گویند طرحى که درآن، حکومت از آوردن صلح دربین طرفین درگیر که سالها نظربه اختلافات ذات البينى و قومی  با یکدیگر سرگرم جنگ بوده اند، یکی از بهترین طرح هايی بوده که برای کاهش منازعات و درگیری ها موثر واقع شده است.
درچند روز گذشته شماری از متنفذین قومی درولسوالی دولتیار، به همکاری اداره محلی غور دست به هم داده وبراختلافات شدیدی  که از دوسال به این سو بین دو قوم جریان داشت و تلفات و جراحاتی نیز به جانبین واردنموده، دست برداشتند .

دشمنى پيشين و بزرگ در کوهبند کاپيسا به دوستى مبدل گرديد

Create: 08/10/2015 - 11:27

محمود راقى(پژواک، ١٥ اسد ٩٤): قوماندان امنيۀ کاپيسا ميگويد دشمنى پيشين دو قوماندان پيشين ولسوالى کوهبند اين ولايت را که باعث کشته و جراحت ده ها تن گرديده بود، به دوستى مبدل کرده است.
دوخانوادۀ باشنده منطقۀ دُرنامى ولسوالى شرقى (کوهبند) کاپيسا که از حدود پنجاه سال به اين طرف با هم دشمنى داشتند، در اثر تلاش هاى متنفذين و قوماندان امنيۀ فعلى کاپيسا با هم دوست شدند.
اين در حالى است که تاکنون در جريان درگيرى هاى مذکور،٦٠ تن کشته و ده ها باشندۀ ديگر منطقه نيز به علت درگيرهاى ذات البينى آنها کشته و مجروح گرديده اند.

حل منازعات، گليم تشنج در بامیان را جمع نموده است

Create: 08/06/2015 - 09:37

بامیان (پژواک، ١٢ اسد ٩٤): مسوولان کمیته حل منازعات در باميان از حل و فصل دهها قضیه اى که بیشتر آن را نزاع‎های سیاسی، حزبی، ملکیتی، خانوادگی، اجتماعی و حقوقی تشکیل می ‎داد وباعث تلفات ده ها تن گرديده بود، سخن می ‎گویند.
کمیته حل منازعات در چوکات شورای ولایتی، کمیته حل منازعات در چهارچوب شورای عالی صلح و نهادهای مدنی در راستای حل نزاع‎ها به وجود آمده و میان اقوام ساکن در بامیان فعالیت می‎کنند.
بلند رفتن سطح آگاهی و سهیم شدن مردم در حل منازعات، از جمله عوامل اصلی است که مسوولان دولتی و نهادهای جامعه مدنی در کاهش منازعات از آن یادآوری می‎ نمايند.

پایان یک منازعه درون‎ قومی در هرات

Create: 08/01/2015 - 15:47

اختلافات به وجود آمده میان دو جوان بر سر بازی فوتبال در ولسوالی زنده جان هرات، باعث بروز نزاع میان دوخانواده مربوط به قوم علیزایی در این ولسوالی گردید که سرانجام باعث شد تا ده تن از طرفین متخاصم مجروح و از این ناحیه متضرر گردند .
ولسوالی زنده جان مربوط ولایت هرات می‎باشدکه حدوداً ٥٠ کیلومتر از مرکز این ولایت فاصله دارد.دراین ولسوالی حدود ٥٠ قریه موجود است،  قلعه ریگ جایی که یک سال قبل به دلیل گفتگوی لفظی دو جوان از قوم علیزایی باعث شد تا خانواده‎ها باهم درگیر شوند، یکی از قریه‎های مهم این ولسوالی است .

حل نزاع قومی باعث بهبود امنیت جوند بادغیس شده است

Create: 07/16/2015 - 15:28

قلعۀ نو (پژواک،٢٤سرطان ٩٤): حل نزاع يک ساله ميان دو گروه مسلح غيرمسوول در ولسوالى جوند بادغيس که منجر به کشته شدن شش تن شده بود، اثر مثبت بر وضعيت امنيتى اين ولسوالى داشته است.
محمد فرید اخی زی عضو شورای ولایتی بادغیس، به آژانس خبرى پژواک گفت که اين منازعه بر سر دعواى زمين و مسايل قومى، حدود يک سال پيش ميان دو تن  ملا محمدکبير و اميرمحمد که افراد مسلح دارند، به ميان آمده بود.
به گفته وی، این دو تن عضویت کدام تنظیم و حزبی را نداشته و شهرتی هم نداشتند؛ اما هر کدام سرگروپ ١٥ تا ٢٠ نفر مسلح در مناطق شان بوده و اختلافات آنها سبب شهرت آنان گردیده است.

لوحه همبستگی ملی که منازعه آفرید

Create: 07/14/2015 - 10:04

کلیدگروپ، به سلسه نشر و پخش گزارش‎هایی در مورد منازعه‎های محلی در ولایت‎های مختلف کشور، این بار از منازعه میان دو طایفۀ بزرگ در قریه "غندک" ولسوالی شیبر ولایت بامیان پرده برمی‎دارد.

خوش بینی مردم برای حل منازعه دو خانواده در اندراب

Create: 07/09/2015 - 08:40

پلخمری(پژواک،۱۷سرطان۹۴): تعدادی از بزرگان و موسفیدان ولسوالی اندراب ولایت بغلان می گویند که دراین اواخر، شوراهای مردمی و بزرگان قومی در ولسوالی های بنو، ده صلاح، و پل حصار اندراب، درکنار ارگانهای عدلی و قضایی درحل منازعات مردم دست به کار شده و تا کنون چندین  قضیه را حل  نموده اند.
بلند رفتن سطح آگاهی وسهیم شدن مردم در حل منازعات، از جمله عوامل اصلی اند که مسوولان دولتی و نهادهای جامعه مدنی در کاهش منازعات از آن یادآوری می کنند.

حل منازعه میان اقوام ترین و کاکر در هرات

Create: 06/06/2015 - 15:04

این بار در حوزه غرب کشور، به چگونگی حل منازعه میان اقوام "ترین" و "کاکر" در شهر هرات پرداخته ایم؛ اختلافاتی که منجر به کشته شدن دست‎‏کم ٢٠ تن از دو طرف درگیر شده است. این منازعه در سال ١٣٨٩ خورشيدى، بر سر تقسیم یک قطعه زمین میراثی میان داماد و خسربره به وجود آمد، که شعلۀ آن دامن قوم "ترین" و "کاکر" را در برگرفت.

حل منازعه و آشتی میان دو قوم در کهسان هرات

Create: 05/16/2015 - 11:37

این بار، به تهیۀ گزارشی در مورد چگونگی حل منازعه میان دو قوم مهدیزی و سلطانزی در ولسوالی کهسان هرات پرداخته ایم، که این منازعه منجر به کشته و زخمی شدن نزدیک به ده تن از دو طرف درگیر شده است.
این منازعه به تاريخ ٥ عقرب سال ١٣٩١ در پی درگیری میان جوانان دو قوم متذکره در جریان بازی فوتبال در قریه قدوس‎آباد ولسوالی کهسان هرات به وجود آمد که منجر به کشته شدن یکتن از طرفین درگیر شد. به دنبال کشته شدن این جوان که محمد نام دارد، اختلافات به حدی میان دو قوم مهدیزی و سلطانزی در ولسوالی کهسان به تیرگی گرایید که ٦٠ تن از دوطرف با سلاح دست داشتۀ شان در مقابل همدیگر صف کشیدند .

Pages