احمدی: صلح زندگی است، زندگی نعمت الهی است و افغان­ ها نیاز به زندگی دارند

Create: 08/04/2020 - 11:29

کابل (پژواک،۲۹ سرطان ۹۹): گل آغا احمدی وردک شاعر و نویسنده ی که سال­ها برای صلح مبارزه قلمی کرده است، می گوید که افغان­ها از الله مهربان صلح میخواهند و او امیدوار است که دعاهای این خسته دلان مستجاب شوند.

گل آغا احمدی وردک در سال ۱۳۴۵ هجری شمسی در قریه ای به نام «گلدره لیگی باباخیل» واقع در دامنه کوه تاریخی گربت در ولسوالی جغتوی ولایت میدان وردک چشم به جهان گشوده و اکنون با فامیل خود در کابل زندگی می کند.

رحمانی: ادبیات می تواند روحیه صلح و مصالحه ملی را تقویت کند

Create: 08/04/2020 - 11:14

کابل( پژواک،۱۴اسد۹۹): جنگجوی جوان در مزرعه نشست و کلاشینکوف اش را کنار سنگی ماند، گلویش بغض گرفت و گفت:"با دیدن نام خود در داستان نخست عصبانی، اما بعد متوجه شدم که عملکردهایم، انسان ها رنج داده است."

این سخنان کرکتر فرعی ناولی تحت عنوان «انتقام» است که نویسنده جوان گل الرحمن رحمانی نوشته است.

رحمانی می گوید که جنگجوی جوان یادشده، یک سال بعد از نشر داستان«انتقام» با او رو به رو شد و این ملاقات مسیر زندگی او را تغییر داد، از عمکردهایش پیشیمان شد و اکنون به شغل دکانداری رو آورده است.

حاجى دين محمد: مسئله افغانستان بجز صلح راه ديگری ندارد

Create: 08/03/2015 - 13:21

کابل (پژواک، ١٢ اسد ٩٤): حاجى دين محمد مشاور رييس جمهور اشرف غنى و عضو هيئت صلح ميگويد که اگر افغان ها منافع شان را خود تعريف نکنند و خواست هاى خود را به اساس همين منافع تنظيم نکنند، پروسۀ صلح بى نتيجه خواهد بود.
موصوف در مصاحبۀ اختصاصى با آژانس خبرى پژواک گفت: "خانۀ ما در آتش مى سوز و منافع ما نيز بايد اولويت داشته باشد."
حاجى دين محمد که از مدت زيادى بدينسو در تلاش هاى روند صلح افغانستان سهم فعال دارد، افزود که موضوع صلح افغانستان تنها بُعد داخلى ندارد؛ در اين مورد تمامى کشورهاى دخيل در يک و نيم  دهه  میخواهند که نظريات شان، در پروسۀ صلح مورد توجه قرار گيرد.

قریب الرحمن سعید: در نشست قطر روى تشکيل حکومت موقت نيز گفتگو صورت گرفت

Create: 05/07/2015 - 11:52

کابل(پژواک، ١٧ثور ٩٤): قریب الرحمن سعید نمایندۀ حزب اسلامی، در مورد کنفرانس قطر پيرامون افغانستان می گوید که دراین نشست روى ایجاد حکومت موقت نیز گفتگو صورت گرفت.
در آغاز هفته جاری ،کنفرانس دو روزه از سوی موسسۀ کانادایی موسوم به "پگواش" تحت نام (افغان دیالوگ) در قطر دایر شده بود، ضمن اشتراک هیئت هشت نفری طالبان، هیئت حزب اسلامی و هیئت ٢٠ نفری از کابل نیز در آن اشتراک ورزیده بودند.
قریب الرحمن سعید، عضو هیئت حزب اسلامی حکمتیار، به تاریخ  ١٧ ثور طی مصاحبه اختصاصی با آژانس خبری پژواک گفت که وى و غيرت بهير د تر کيب  هيئت حزب اسلامى در کنفرانس شرکت کرده بودند.

شوراى عالى صلح فعلاً از اهميت خاص برخوردار نیست

Create: 04/11/2015 - 11:03

کابل (پژواک، ٢٢ حمل ٩٤): معاون اول رياست اجرائيه ميگويد که در حال حاضر، عدم موجوديت شوراى عالى صلح  مفيد است.
انجنير محمد خان معاون اول رياست اجرائيه، اين اظهارات را در يک مصاحبه اختصاصى با آژانس خبرى پژواک بيان کرد.
وى افزود که شوراى عالى صلح، بعد از تشکيل حکومت وحدت ملى، هيچ کارى انجام نداده است.
موصوف گفت که شوراى صلح، در تلاشهاى جارى پروسه صلح، به جريان گذاشته نشده و نه هم آنها از جريانات جارى خبرى دارند.
معاون اول رياست اجرائيه علاوه کرد که رييس جمهور اشرف غنى، مذاکرات و تلاش هاى صلح را از سوى نمايندگان خاص خود به پيش مى برد.

آغاجان معتصم: از فرصت موجودۀ صلح، استفادۀ موثر شود

Create: 03/30/2015 - 13:51

کابل (پژواک، ١٠حمل٩٤): ملا آغاجان معتصم وزير سابق رژيم طالبان ميگويد از هرگونه حرکتى که بخاطر تامين امنيت و صلح در افغانستان صورت ميگيرد، حمايت ميکند.
موصوف به آژانس خبرى پژواک گفت که حکومت افغانستان و طالبان، بايد از فرصتى که در حال حاضر براى هر دو جانب موجود است، استفاده کرد و به ميز مذاکره بنشينند؛ بخاطريکه جنگ راه حل نيست.
وى ضمن حمايت از پروسۀ صلح گفت: "کشور ما در آتش ميسوزد و اين آتش را بايد مشترکاً خاموش نماييم."