موقف واضح رييس جمهور در برابر پاکستان بايد با قوت تمام ادامه يابد

Create: 08/11/2015 - 13:21

کابل(پژواک،٢٠اسد ٩٤): شمارى از کارشناسان ميگويند که بى اعتمادى مردم نسبت به حکومت بيشتر شده و رهبران حکومت، بخاطر مديريت افکار عامه کوشيدند که در برابر پاکستان موضعگيرى تند داشته باشند.
سرانجام پس از ده ماه، کاسۀ صبر رهبران حکومت وحدت ملى در برابر پاکستان لبريز شده و موضعگيرى مشخص شان را اعلام کردند.
رييس جمهور اشرف غنى در کنفرانس خبرى روز گذشته، سخنان نسبتاً تندتر برضد پاکستان داشت و هشدارداد که  اعلام جنگ ازخاک آن کشور عليه افغانها، دشمنى آشکار با افغانستان است.

مردم از موقف حکومت در قبال پاکستان حمايت می‌کنند

Create: 08/11/2015 - 13:21

کابل (پژواک،۲۰اسد۹۴): شماری از باشندگان کشور، ضمن استقبال از اظهارات اخیر رییس جمهور می¬گویند که دولت افغانستان، باید از مداخله هاى پاکستان، به شورای امنیت سازمان متحد شکايت کند و روابطش را با پاکستان قطع نماید.
حکومت افغانستان، در بيش از يک دهۀ گذشته تلاش نموده تا روابط خوب با پاکستان داشته باشد و پاکستان را وادار سازد تا در تامين صلح در افغانستان صادقانه عمل کند و از حمايت آن کشور از مخالفين مسلح دولت افغانستان دست بردارد.

اختلافات ميان طالبان کدام مسير را مى پيمايد؟

Create: 08/04/2015 - 13:21

کابل (پژواک،١٠ اسد ٩٤): منابع نزديک به طالبان از اختلافات عميق ميان آنها سخن مى گويند؛ اما کارشناسان امور سياسی به اين باوراند که اين اختلافات موقتى خواهد بود.
طالبان مسلح بعد از درگذشت ملاعمر، با انتشار اعلاميه اى ملااخترمحمد منصور را به صفت رهبر، مولوى هيبت الله آخندزاده و سراج الدين حقانى را به صفت معاونين وى تعيين کرده اند.
طالبان با انتشار خبرنامه اى مدعى شده اند در نشستى که پنجشنبه گذشته به اشتراک علما، سران و اعضاى شورا داير شده بود، با رهبر جديد بيعت صورت گرفته است.

در گذشت رهبر طالبان و سرنوشت مذاکرات صلح

Create: 08/04/2015 - 09:15

چند روز قبل شایعۀ مرگ ملا محمدعمر به نقل از رسانه‌های پاکستانی، به سطح جهانی در رسانه‌ها منتشر گردید و برخی مقامات افغان نیز گفتند که ملا محمد عمر دو سال قبل در یک شفاخانه در شهر کراچی پاکستان جان داده است.
بعد از این شایعات، بعضی از رسانه‌های پاکستانی تبصره‌هایی در همین مورد منتشر کردند و مدعی شدند که حتی رایزنی‌هایی به منظور تعیین جانشین ملامحمد عمر در میان تحریک طالبان، در جریان است که یکی از گزینه‌ها مولوی یعقوب پسر ملا محمد عمر می‌باشد.

تاثیر مرگ احتمالی ملا محمد عمر بر روند صلح و گروه طالبان

Create: 07/29/2015 - 13:21

کابل (پژواک،٧اسد ٩٤): همزمان با آمادگی دولت افغانستان و طالبان برای دور دوم مذاکرات مستقیم صلح، برخی کارشناسان می گویند که مرگ احتمالی ملا محمد عمر، بر روند صلح تاثیر می گذارد و این گروه دچار انشعاب خواهد شد.
امروز برخى رسانه ها به نقل از منابعی در حکومت افغانستان اعلام کردند که ملا محمد عمر رهبر طالبان افغانستان، دو یا سه سال قبل درگذشته  و این خبر از سوی مقام های پاکستانی به اطلاع مقام های افغان رسانده شده است.
منابع طالبان نیز بدون تائید و یا رد این خبر، گفته اند که به زودی در این زمینه اعلامیه اى را منتشر خواهند کرد.

گفتگوهاى اخير صلح سبب اختلاف در رهبرى طالبان گرديده است

Create: 07/14/2015 - 13:21

کابل(پژواک، ٢٣سرطان ٩٤): شمارى از کارشناسان امور سياسى و نظامى، به اين باوراند که بعد از مذاکرات اخير صلح، اختلافات ميان صفوف طالبان رونما گرديده؛ اما برخى ديگر اين اختلافات را آن قدر جدى نمى پندارند.
تحليل ها در مورد ايجاد شکاف و اختلاف ميان صفوف طالبان، بعد از آن افزايش يافت که ميان نمايندگان دولت و برخى سران طالبان در شهرهاى ارومچى چين و اسلام آباد پاکستان، گفتگوها صورت گرفت.
ذبيح الله مجاهد سخنگوى طالبان، گفتگوهاى ارومچى چين را رد کرده؛ اما در مورد مذاکرات اسلام آباد اعلاميۀ مبهم منتشر نموده بود.

داعش و تحرکات تازه در "اقلیم خراسان!"

Create: 07/14/2015 - 09:46

افغانستان در این اواخر شاهد تحولات سریع است. ظهور گروه "دولت اسلامی" یا داعش در بعضی از مناطق افغانستان، بیش از این که در داخل موجب نگرانی شده باشد، کشور‌های همسایه و منطقه را نگران کرده است.
ایران، روسیه، چین، کشور‌های آسیای میانه و هندوستان؛ از جمله کشورهای منطقه اند که این تحولات را از نزدیک زیر نظر دارند. سفیر ایران در کابل، در واکنش به این جریانات گفت که کشور متبوعش برای مبارزه با داعش، حاضر به همکاری و کمک با حکومت افغانستان است. در نشست شانگهای نیز فعالیت داعش در افغانستان، از جمله مسایل محوری مورد بحث این نشست بود.

نشست اسلام آباد در هالۀ ابهام و اميدواریها

Create: 07/09/2015 - 13:21

کابل(پژواک،۱۸سرطان۹۴): آگاهان امور سياسى، ضمن ابراز برخى نگرانى¬ها، نشست نماينده گان طالبان و دولت افغانستان در اسلام آباد را اميدوار کننده می‌دانند و بر ادامه همچو نشست ها تاکيد دارند.
اما برخى¬ آنها می‌گویند که شک و ترديدها در مورد اين نشست وجود دارد و بر صداقت پاکستان در تلاش هاى صلح باور ندارند.
اين نشست روز سه شنبه هفته جارى در اسلام آباد پايتخت پاکستان تدوير يافت.

نشست اسلام آباد، راه را براى آغاز گفتگوهاى صلح می‌گشايد

Create: 07/08/2015 - 13:21

کابل (پژواک،١٧سرطان٩٤): شمارى¬ از شهريان کابل، نشست نمايندگان طالبان و دولت افغانستان به هدف زمينه سازى گفتگوهاى صلح در پاکستان را اميدوارکننده مى¬دانند؛ اما برخى¬ها همچو نشست ها را بى¬نتيجه می‌خوانند.
رياست جمهورى افغانستان، بدون ذکر نامى گفته است که ديروز چهار تن به نمايندگى از دولت و سه تن به نمايندگى از طالبان مسلح در نشستى در اسلام آباد شرکت کرده اند.
اما برخى منابع گفته اند که معين سياسى وزارت خارجه کشور حکمت خليل کرزى، حاجى دين محمد مشاوررييس جمهور، فيض الله ذکى و يک عضو شوراى عالى صلح، به هدف گفتگو با نمايندگان طالبان به اسلام آباد رفته اند.

از وزیرستان بزرگ تا خراسان بزرگ!

Create: 07/05/2015 - 12:01

در اوایل سال جاری میلادی که سروصدای حضور داعش در افغانستان بلند شد، کمتر کسی می‌توانست باور کند که این گروه بتواند در اندک زمان به عنوان یک گروه فعال در میدان جنگ افغانستان مطرح گردد؛ اما اکنون شش ماه بعد، این گروه لااقل در بخشی از ولایت ننگرهار در شرق افغانستان، توانسته است جای پایی برای خود بیابد.
نگرانی از ظهور داعش در افغانستان، در خارج از افغانستان نیز به شدت محسوس است. در سفر حامد کرزی به مسکو، ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه، ضمن ابراز نگرانی از این مسئله گفت که داعش در 24 ولایت از 34 ولایت افغانستان حضور دارد.

Pages