یتیم نُه ساله: جنگ پدر و برادرم را از من گرفت، می خواهم پس از این در صلح زندگی کنم

Create: 05/17/2020 - 19:39

جلال اباد (پژواک ۲۸ ثور ۹۹): برکت الله نُه ساله، باشنده شینواری ننگرهار که در انفجاری در یک مسجد پدر و برادرش را از دست داده است، امیدوار به تامین صلح در کشور است و می خواهد که با مادر، سه خواهر و دو برادرش در صلح زندگی کند.

برکت الله، باشنده منطقه جودره ولسوالی هسکه مینه این ولایت می باشد. او ده ها کیلومتر دور از اعضای خانواده اش به ولسوالی بهسود این ولایت رفته است، تا برای داشتن آینده خوب در یک مدرسه دینی درس بخواند.

او انتظار تامین صلح در کشورش را دارد تا در آینده به خوبی از مادر و خواهران اش مواظبت کند.

روزگار به برکت الله کوچک دردهای زیادی داده است، اجساد به خون خفته پدر و برادرش را دیده است و حال در این عمر مسئولیت سرپرستی خانواده اش  را نیر بر عهده دارد، اما همت اش را از دست نداده است، به سختی ها زندگی تسلیم نشده و می گوید، می آموزد تا انجنیر و یا داکتر شود و مصدر خدمت به هموطنانش گردد.

در ۲۶ ماه میزان سال ۱۳۹۸، حین ادای نماز جمعه، انفجاری در مسجد قریه جودره در هسکه مینه، جان ۷۲ تن را گرفت و بیش از بیست تن را زخمی کرد.

برکت الله از جمله دها یتیمی است که در یک روز در جودره پدران شان را دست داده اند.

موسسه خیریه به نام «احساس» برای برکت الله با ۲۱ یتیم دیگر این منطقه زمینه را در بهسود مساعد کرده است که همه روزه پیش از چاشت در مکتب علوم عصری و بعد از ظهر در مدرسه دینی درس بخوانند.

برکت الله با زبان شیرین کودکانه اش، چگونگی رویداد انفجار در مسجد را قیصه می کند:«روز جمعه مبارک بود، پدرم پیش از من به مسجد رفته بود، من با یک تن از کودکان هم سن خود کمی ناوقتر به مسجد رفتم، دیری نگذشته بود که صدای انفجار شد، پس از آن بی خود شده بودم، زمانی که فهمیدم، دیدم که دست و پاهایم زخمی های سطحی داشت، یک زن آمد و مرا از محل رویداد به بیرون کش کرد، باز مردم آمدند و ما را به کلینیک ولسوالی بردند.»

او می گوید که از کلینک پس از پانسمان زخمی های سطحی که داشت، مرخص شد و زمانی که به خانه اش رسید، خبر شد که در انفجار پدرش جان باخته و برادرش زخم برداشته است.

برکت الله که بغض گلویش را گرفته بود، افزود:«پدرم فوت کرده بود، برادرم زخمی بود، در پایش چره بند مانده بود، خون از بدنش جاری بود، او را به شفاخانه انتقال داد، اما دیری نگذشت بود که مرده او را نیز به خانه آورد.»

به گفته او، این همه دردها ناشی از وضعیت بحرانی کشور بوده  و اگر صلح در کشور تامین می بود، به شمول او  شمار زیاد کودکان افغان یتیم نمی شدند.

او افزود:«جنگ پدر و برادرم را از من گرفت، اما اگر صلح آمد، می توانیم با مادر و دیگر اعضای خانواده ام زندگی خوب داشته باشم.»

برکت الله می گوید که اراده محکم برای زندگی و آینده بهتر را دارد و تلاش می کند که تحصیل یافته شود و پس از این   خانواده اش دچار اندوه و مشکلات نشود.

قاری فقیر سید هاشمی عضو نهاد «احساس» می گوید که این نهاد، دارالایتام مخصوص برای یتیمان منطقه جودره را ساخته است.

او به پژواک گفت که مردم دارا با این نهاد مساعدت می کنند تا با یتیمان جودره کمک شود.

دره مرگ:

بر بنیاد معلومات مردم محل، در انفجار یادشده در مسجد جودره، ۳۵ زن بیوه شده و دها کودک آنها یتیم شده اند.

عبدالستار یک تن از متنفذین این منطقه می گوید که در این رویداد، کودکان ۳۵ خانواده یتیم شده و در کل ۷۲ تن جان باخته و بیش از بیست تن زخم برداشته اند.

او می افزاید:«در قریه خود یک قبرستانی نو را ساختیم، در این قبرستانی ۷۲ قبر است، روی هر کدام نام متوفا را نوشته کرده ایم، قریه ما دیگر جودره نه بل دره مرگ است، جوانان و مردان این قریه زیر خاک شدند، در قریه بیوه ها و یتیمان مانده اند، هیچ خانه ای نیست که سه، چهار عضو خانواده اش را از دست نداده باشد.»

عبدالستار می گوید که در آن زمان در منطقه آنها افراد گروه داعش حاکم بودند و از مردم قریه می خواستند که اکمالات آنها را کنند. این متنفذ قومی می افزاید که پس از آن بر این قریه حمله شد که مردم قریه خواست داعشیان را نپذیرفتند.

او می افزاید:«داعشیان از ما می خواستند که آنها را کمک کنیم، دوا، آرد و چای را به آنها ببریم، ما این خواست آنها را قبول نکردیم، به آنها گفتیم که ما دولت داریم و هر کاری را که انجام می دهیم به اجازه دولت انجام می دهیم. حکومت هم این اجازه را نمی داد.»

او می گوید که داعشیان پیش از حمله، سه بار به مردم قریه جودره اخطار هم داده بودند و سرانجام حمله کردند.

طالبان گفته بودند که در حمله در مسجد جودره دست ندارند. این حمله در حالی بیشتر به گروه داعش ربط داده می شود که هنوز هم مشخص نیست که جاسازی ماین در مسجد یادشده کار کی ها می باشد.

Tags: