"کتابخانۀ صلح" در کندهار براى صلح ذهنيت سازى می کند

Create: 02/26/2020 - 16:48

کندهار (پژواک، ۷ حوت ۹۸): حکمت الله یک تن از باشنده گان ولایت کندهار که در "کتابخانۀ صلح"، مصروف مطالعه بود و چند عدد کتاب در پیش رویش قرار داشت، به آژانس خبری پژواک گفت: "هر فرد باید برای صلح کار کند و صدای خود را بلند نماید تا این خواب حقیقت پیدا کند."

وی از جمله جوانانى است که هر روز برای مطالعه و نشر ذهنیت صلح آمیز، به کتابخانۀ صلح تشریف می آورد.

کتابخانۀ صلح در این اواخر، از سوی چند تن از فعالان مدنی در شهر کندهار ايجاد شده است.

احسان الله، ضمن مطالعۀ کتاب های مورد علاقه اش در این کتابخانه، با جوانان بیشتر در خصوص صلح بحث میکند، احساسات و افکار خود را تبادله می نماید و بین آنها ذهنیت صلح ايجاد ميکند.

این جوان ٢٥ ساله که مثل هموطنان دیگر، تشنۀ صلح است میگوید که هر تبعۀ کشور، باید برای صلح کار کند و صدای خود را بلند نماید تا این خواب به حقیقت تبدیل شود.

حکمت الله احسان، به آژانس خبری پژواک گفت که این کتابخانه به نام صلح، بین جوانان کندهار احساس خوبى را ایجاد کرده و در اشاره به جوانانى که در حومه کتابخانه نشسته بودند گفت که همه روزه جوانان تازه را می بیند که برای مطالعه و بحث های صلح، به این کتابخانه می آیند.

وی افزود که در این اواخر، تلاش های داخلی و خارجی آغاز گردیده که در کنار آن، مهم این است که در بین ملت نیز ذهنیت سازی صورت گیرد.

احسان گفت که ایجاد کتابخانه ها به نام صلح و تحرکات مدنی؛ دیگر ذهینت جنگ آمیز، افراطیت و تشدد در جوانان را از بین می برد و آنها را از ارزش صلح آگاه ميکند.

باور بر این است که تا زمانى که هر فرد کشور، برای صلح اقدام نکند صلح تامین نمی شود، بر این اساس وى یک بخش از زندگی خود را برای فعالیت های صلح اختصاص داده است.

تنها حکمت الله احسان نیست که برای ذهنیت سازی صلح آمیز و تامین صلح وارد این کتابخانه میشود؛ بلکه در این اواخر، جوانان بیشتر به این کتابخانه روی آورده اند.

سردار محمد سروری باشندۀ دیگر شهر کندهار است که همیشه وارد این کتابخانه میشود.

نامبرده به آژانس خبری پژواک گفت که برای اولین بار، نام کتابخانۀ صلح را شنید و این نام سبب شد که وی به کتابخانۀ فوق مراجعه نماید.

وی افزود که از زمانى که به این کتابخانه رفت و آمد را آغاز کرده است، کتاب های بیشتر را مطالعه کرده، دوستان تازه را پیداکرده که همیشه با آنها در خصوص صلح بحث و تبادله نظر می نماید.

به گفتۀ وی، چنین مصروفیت های سالم، در نشر اذهان صلح آمیز نقش مهم دارد و مانع رفتن جوانان به سوی جنگ، افراطیت و تشدد میگردد.

سروری افزود: "ما به صفت باشندگان این کشور، در تامین صلح مسئولیت های زیاد داریم، ما میتوانیم جوانان ناراضی را که به اشاره بیگانه ها سلاح برداشته و برادر دیگر خود را به قتل میرساند، بفهمانیم که جنگ به نفع هیچ کس نیست."

نامبرده گفت که در این اواخر، جوانان در تمام ولایات کشور برای خاتمه جنگ و صلح دوامدار فعالیت های مختلف مدنی را  آغاز کرده اند، عالمان دین بر ضد جنگ فتوا میدهند، که این همه در بخش به پایان رساندن جنگ، نقش مثبت دارد.

به گفتۀ وی؛ برای نشر ذهنیت صلح و تنویر اذهان در کندهار، در کنار فعالیت های دیگر، ساختن کتابخانۀ صلح، یک گام مهم است که جوانان را به مطالعه و فکر تشویق کرده و با گذشت هر روز تعداد این جوانان بیشتر میشود.

سروری افزود که فرق این کتابخانه با کتابخانه های دیگر، این است که همه همشهریان با اطمينان کامل تشریف می آورند و در محیط آرام مطالعه می نمایند، جوانان به یکدیگر معرفی میشوند و روابط آنها تقویه میشود و مهمتر از همه اینکه بین خود در خصوص صلح بحث می نمایند.

به گفتۀ او، آرزوی بزرگ وی این است که در کشور، صلح دوامدار تامین شود و دیکر گليم جنگ بسته شود.

این کتابخانه به نام صلح، حدود نه ماه قبل از سوی چند تن از رضاکاران فعال مدنی، در ناحیۀ اول شهر کندهار افتتاح شد که حدود ۴۰ هزار جلد کتاب در آن موجود است.

منور احمد فعال مدنی و بنیانگذار این کتابخانه، به آژانس خبری پژواک گفت که صلح، تنها تقاضای انسان ها نه، بلکه خواست طبیعی همه موجودات است، به این اساس باید هر تبعۀ جامعه، مطابق توان خود برای صلح و ثبات کار کند.

وی افزود که در این روند همراه با دوستان رضاکار دیگر، تصمیم گرفت که به نام صلح، یک کتابخانه بسازند تا از این طریق، ذهنیت صلح آمیز در جامعه نشر شود، ارزش صلح به مردم فهمانده شود و بالاخره برای صلح صدای خود را بلند نمایند.

به گفتۀ واحدی، برای این هدف با همکاری ۳۰ دوست رضاکار، کمپاین جمع آوری کتاب را آغاز کرد، که در نتیجه حدود ۴۰ هزار جلد کتاب مختلف به زبان های پشتو، دری و انگليسی را جمع نمود.

وی افزود که کتاب ها را برای مطالعۀ آزاد مردم گذاشته و برای این کتاب ها محیط مصئون و آرام را فراهم نموده است.

واحدی گفت که این کتابخانه، از صبح تا شام باز می باشد و همه روزه از ۵۰ تا ۱۰۰ جوان، بزرگ سالان، محصلین، متعلمين و دیگران برای مطالعه می آيند که برخی ها در اینجا مطالعه میکنند و شماری دیگر کتاب میبرند و پس از مطالعه کتاب را به کتابخانه تسلیم می نمایند.

وی افزود که پلان دارد در مناطق دیگر ولایت کندهار نیز کتابخانه های مشابه ايجاد کند و آهسته آهسته این روند را به ولسوالی ها و ولایات دیگر کشور توسعه بدهد.

به گفتۀ وی؛ مردم با شنیدن نام کتابخانۀ صلح، در مورد صلح فکر میکنند و مردم متاثر میشوند که این امر برای ذهنیت سازی بسیار مهم است.

نامبرده افزود که بالای این کشور و مردم، حدود ۴۰ سال جنگ تحميل شده است، مردم از این وضعیت خسته شده اند و آرزومند صلح اند.

اما به باور وی، صلح با یک تن یا گروه تامین نمی شود، مردم باید برای صلح صدای خود را بلند نمایند تا بالای جوانب ذیدخل داخلی و خارجی فشار وارد شود و بالاخره برای صلح مجبور شوند.

واحدی افزود که برای این کار، مهم است که به مردم در مورد ارزش صلح آگاهی داده شود، اذهان شان روشن شود و در این کشور کسی پیدا نشود که با گرفتن اسلحه به جنگ ادامه دهد.

وی گفت که این کتابخانه و فعالیت های مدنی دیگر، در خصوص صلح تاثیر مثبت در جامعه داشته و با گذشت هر روز، تعداد افراد این راه بیشتر میشود.

نامبرده در خصوص تلاش های اخیر در مور صلح گفت که هرچند در این اواخر مذاکرات صلح شدت یافته؛ اما باتاسف که در کشورهای خارجی، بدون حضور حکومت و ملت افغانستان جریان دارد.

وی تقاضا کرد که در روند صلح، به ملت بخصوص جوانان حق نظارت و در تصمیم گیری برای شان سهم داده شود.

نامبرده از سازمان های جهانی خواست که مذاکرات صلح افغانستان، با میانجیگری ملت راه اندازی شود، نه اینکه در عقب دروازه های بسته در کشورهای بیگانه انجام داده شود.

Tags: