هنرپیشه جوان بامیانی امید دارد که آفتاب صلح در کشورش طلوع کند

Create: 04/19/2020 - 13:40

بامیان )پژواک، ۳۱ حمل۹۹) :نسیمه امید، دوشیزه بامیانی که با به صدا در آوردن تارهای دنبوره گوش­ها را می نوازد، امیدوار به تامین صلح در افغانستان است و می­کوشد آهنگی برای صلح و وحدت ملی تهیه کند.

او که بازیگر تیاتر نیز می باشد، در گفتگوی ویژه با آژانس خبری پژواک گفت، تلاش دارد تا از طریق هنرش مردم جنگ دیده کشور را شاد سازد؛ زیرا جنگ و ناامنی­ها مردم را سخت نگران و خسته ساخته است.

این دختر جوان، می گوید برای پایان جنگ در کشورش لحظه شماری می کند و امید دارد که جنگ حدود چهل ساله در افغانستان پایان یابد و هموطنانش را در فضای صلح زندگی کنند.

نسیمه امید، در کنار این که آوازخوان است، محصل پوهنځی حقوق و علوم سیاسی موسسه تحصیلات عالی «بامیکا» در بامیان و بازیگر تیاتر نیز می باشد، در منطقه «اژدر» در مرکز ولایت بامیان با خانواده اش (پدر، مادر، خواهر و دو برادر) زندگی می کند.

این هنرپیشه تشنه صلح در افغانستان، با نواختن دنبوره، بیت های صلح را زمزمه کرد و به خبرنگار آژانس خبری پژواک گفت:‌"مردم افغانستان به شمول من، خانواده و دوستانم از جنگ خسته شده اند و صلح می خواهند، تامین صلح و ثبات آرزوی هر افغان است."

خانواده نسیمه حدود ۳۰ سال پییش به دلیل ناامنی­ها و جنگ در کشور، به پاکستان مهاجر شده بود و نسیمه نیز در پاکستان به دنیا آمده است. آنها در سال ۱۳۹۱ به کشور برگشته اند.

او در اشاره به مهاجرت خانواده اش و مشکلات اقتصادی و غیره را که در زمان مهاجرت متحمل شده است، گفت که در حال حاضر نیز میلیون­ها افغان در کشورهای بیگانه زندگی مشقت بار مهاجرت را سپری می کنند.

این دختر بامیانی می افزاید که در داخل افغانستان نیز همه روزه جنگ و ناامنی­ها زنده گی ده ها تن را می گیرد و به دلیل جنگ اکثریت مردم افغانستان دچار مشکلات سخت اقتصادی نیز می باشند.

او می گوید، یگانه راه حل این همه مشکلات، تامین صلح در کشور است و باید تمام مردم افغانستان به خصوص سیاسیون کشور برای صلح تلاش کنند.

این هنرمند جوان در مورد امضای توافقنامه صلح میان ایالات متحده امریکا و طالبان که به تاریخ دهم حوت سال گذشته در شهر دوحه قطر امضا شد، گفت:"ما بامیانی­ها خیلی امیدوار و خوشحال هستیم که آفتاب درخشنده صلح در کشور ما خواهد تابید‍‍‍؛ از امضای این توافقنامه معلوم می شود که هر دو طرف معتقد به صلح هستند."

این در حالی است که تلاش ها برای آغاز گفتگوهای بین الافغانی صلح نیز ادامه دارد تا از این طریق مردم افغانستان به صلح برسند.

نسیمه امید اظهار امیدواری کرد تا این گفتگوها منجر به صلح شود و افزود:"به هر اندازه که در افغانستان امنیت و آرامی باشد، به همان اندازه مردم در آرامش زندگی خواهند کرد و زنان افغان نیز می توانند در عرصه های مختلف چون هنری، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و غیره بهتر کار کنند و پیشرفت داشته باشند."

نسیمه می گوید که از طریق هنرش برای تامین صلح و ثبات در کشور تلاش می کند و آنرا موثر نیز می داند.

این بازیگر تیاتر می افزاید:"اگر صلح باشد ما می توانیم اجراهای خیابانی داشته باشیم و فرهنگ خود را زنده نگه داریم، موسیقی هزارگی را زنده کنیم، مسیر بامیان- کابل را که اکنون به دلیل ناامنی­ها «جاده مرگ» یاد می شود، به «جاده صلح و زندگی» تبدیل شود، هر کس این جاده را به راحت و فکر آرام عبور کرده بتواند، ما به راحتی وسایل موسیقی خود را انتقال دهیم، فعلا ما به قسم پنهانی وسایل خود را به دیگر ولایات انتقال می دهیم."

نسیمه در پاسخ به سوالی که آیا می تواند زمانی پس از تامین صلح در کشور را به تصویر بکشید و بگوید که با تامین صلح چه تفاوت های در زندگی او و دیگر زنان افغان به وجود خواهد آمد؟ گفت:"حالا دقیقاً چیزی گفته نمی­توانم و خیلی­ها دشوار است که پیشبینی کرد؛ چرا که نمی دانم طالبان چه سیاستی خواهند داشت."

وی پس از مکث کوتاهی افزود:" اما در گفتگوهای صلح و توافقاتی که بین طالبان و حکومت افغانستان صورت می گیرد، باید دستاورد های ۱۸ ساله افغانستان و مخصوصاً فعالیت زنان در نظر گرفته شود، به نظر من باید حکومت همه شمول ایجاد شود ولی حکومتی باشد که با کار زنان در عرصه های مختلف مخالفت نداشته باشند."

این دختر هنرپیشه، ورزشکار نیز می­باشد و می­گوید:"یکی از آرزوهایم این است که دختران افغان مانند سایر دختران جهان در هر بخش پیشرفت کنند و برای خود، خانواده و کشور شان افتخار کمایی کنند."

او می گوید که از زمان کودکی علاقه خاص به هنر آوازخوانی داشت و در مکتب در روزهای معلم و برخی مناسبت های دیگر در پارچه های تمثیلی نیز سهم می گرفت، اما در افغانستان که یک کشور سنتی است، در حال حاضر نیز هنر و هنرنمایی برای زنان کار دشوار است.   

نسیمه امید افزود:"من در این راه که قدم گذاشتم با مشکلات زیادی رو به رو شدم، در بیرون از خانه مردم کنایه می زدند، برایم دولک نواز و رقاصه صدا می زدند که برایم خیلی آزاردهنده و مایوس کننده بود."

او می­گوید که چندین پارچه آهنگ دارد و یکی از آهنگ هایش را با آوازخوان دیگر «زهرا الهام» در شب سال نو اجرا کرده است. 

نسیمه گفت، تلاش دارد تا آهنگی برای صلح و وحدت ملی داشته باشد و در حال حاضر به دنبال پیدا کردن شعر مناسب برای این آهنگ می باشد.

این دختر جوان بامیانی گفت که بامیان نسبت به سایر ولایت­ های کشور از امنیت بهتر برخوردار است و بامیانی ها در فضای امن زندگی دارند، اما می افزاید که تامین امنیت تنها در یک ولایت مشکل کشور را حل نمی کند و جنگ در سایر ولایت های کشور اثرات سو بر بامیان نیز دارد؛ زیرا به دلیل جنگ و ناامنی در کشور، به بازسازی و ترقی بامیان نیز کمتر توجه شده است، که به گفته او دردآور است.

Tags: