مرد ۱۳۱ ساله: از خدا می­خواهم آرمان تامین صلح در کشورم را به گور نبرم

Create: 04/12/2020 - 12:22

فراه (پژواک، ۲۴ حمل ۹۸): مرد ۱۳۱ ساله فراهی که سال­ها برای تامین صلح در کشور روزه گرفته، دستان لرزانش را به سوی آسمان بلند کرد و گفت:«یا الله مرا تا اون دم زنده نگهدار که شاهد صلح در وطنم باشم.» 

سید عبدالقادر که خود را ۱۳۱ ساله می داند و باشندۀ قریۀ برنگتوت ولسوالی پشترود ولایت فراه است، در دهم حمل سال روان در گفتگوی ویژه با آژانس خبری پژاوک گفت که بعد از تجاوز قشون سرخ بر افغانستان، به هدف برگشت صلح به کشورش همه روزه به جز سه شنبه ها روزه می گیرد.

 در ششم جدی سال ۱۳۵۸ نیروهای نظامی مجهز با امکانات پیشرفتۀ شوروی، به حمایت از حکومت حزب دموکراتیک خلق بر افغانستان تجاوز نمود، اما مردم افغانستان در برابر حکومت آن زمان و نیروی های شوروی ایستادگی کردند و سرانجام قشون سرخ در ۲۶ دلو سال ۱۳۶٧ مجبور به ترک افغانستان شد. این جنگ های حدود ده ساله خسارات سنگین جانی و مالی بر جا گذاشت.

سید عبدالقادر می گوید که آغاز این دور خونین کشورش، او را واداشت تا روزه گیرد و دعا کند که الله (ج) کشور و هموطنانش را از بدبختی­ها نجات دهد و صلح در کشور تامین شود.

این مرد سالخورده می افزاید:«یک شب خواب دیدم، پدر مرحومم مرا گفت که روزه و یاد خدا بهترین عمل است، اما فقط سه شنبه ها روزه نگیرید، من هم خوابم را عملی کردم.»

سید عبدالقادر مرد نرم مزاج است و با هر کس برخورد خیلی دوستانه می داشته باشد.

او با جسم ضعیف و لاغر و قد کوتاه در حالی که عصا در دست و لباس های پاک بر تن داشت، به محل مصاحبه حاضر شد و به لباس های پاکی که تازه پوشیده بود، اشاره نموده، با خنده گفت:"همرای مطبوعات مصاحبه دارم، گفتم بابوجان تان تر و تازه معلوم شود.»

این پیرمرد که حدود چهار دهه در بخش های مختلف ریاست مخابرات فراه و اداره پست کار کرده اما سال ها است که خانه نشین شده است، می گوید که شب و روز به درگاه پروردگار جهت آرامی مردم و کشورش تضرع  و دعا می کند.

 زمانی که از او در مورد اوضاع جاری کشور پرسیده شد، لحظاتی ساکت ماند و سپس اشک از چشمانش جاری شد و گفت:«ما در زمان حاکمیت شاه امان الله خان، در زمان حکومتداری ظاهرشاه و سردار محمد داودخان آرامش داشتیم، اما پس از آن تا حال بوی آنرا حس نکرده ایم، اوضاع جاری کشور روز به روز بدتر شده می رفته و آرامش از مردم ما رخت سفر بسته است، نمی­فهمم که چرا؟»

به گفته این باشنده فراهی، هیچ حاکم، بزرگ و سیاستمدار کشور بعد از سقوط حکومت محمد داوود منافع ملی را بر منافع شخصی ترجیح نداده و این امر سبب شده است که مردم افغانستان دچار مشکلات گوناگون شوند.

او می گوید که اوضاع افغانستان را همه روزه از طریق رسانه ها به خصوص رادیو بی بی سی تعقیب می کند. وی افزود که مردم افغانستان نباید فرصت به دست آمده صلح را از دست دهند.

این درحالی است که نماینده گان طالبان و ایالات متحده امریکا پس از گفتگوهای طولانی، توافقنامه صلح را امضا نموده و قرار است گفتگوهای بین الافغانی نیز آغاز شود.

سید عبدالقادر در مورد می­گوید:« این فرصت را یک رحمت و نعمت الهی بالای افغان­ها است، مه از تمام مردم افغانستان می خواهم که برای مساعد شدن این فرصت شکر خداوند را به جا آورند.»

این مرد سالخورده می گریست و زمانی که اشک هایش را پاک می کرد، عینک هایش به زمین افتید او عینک هایش را از زمین بلند کرد و گفت صلح مانند چراغی است که در خانه تاریک روشن شود.

او افزود:«اگر عسکر است یا طالب، هر دو با هم برادر اند، چرا کشته شوند؛ یا الله این دو برادر را روی یک سفره بنشان و آتش جنگ را در کشور ما خاموش کُن.»   

وی از تمام مردم افغانستان به خصوص مقام های حکومت، طالبان و دیگر رهبران سیاسی می خواهد که برای تامین صلح در کشور شان تلاش کنند. 

سید عبدالقادر در حالی که می گفت در دوران خزان زندگی اش قرار دارد، دستان ضعیف و ناتوانش را یک بار دیگر به سوی آسمان بلند کرد و گفت:«یا الله مرا تا اون دم زنده نگهدار تا شاهد صلح در وطنم باشم و بعد از آن مرا نزدت بخواه، زیرا آرمانی دیگری به جز تامین صلح در کشورم را ندارم. از خدا می­خواهم آرمان تامین صلح در کشورم را به گور نبرم.»

تلاش های اخیر صلح او را به تامین صلح و پایان جنگ حدود چهار دهه در افغانستان امیدوار ساخته است.

سیدعبدالقادر در حالی که اشک در چشمانش داشت، تبسم کرد و در اشاره به تلاش های صلح و روزه ی که می گیرد، گفت :«فکر می کنم الله مهربان مزد اطاعتم را که همانا تامین صلح در کشور است، برایم می دهد.»

وی در اشاره به اختلاف میان محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور و داکتر عبدالله عبدالله که او نیز خود را رییس جمهور اعلام کرده است، از غنی و عبدالله خواست که اختلاف های شان را پایان دهند.

این پیرمرد در خطاب به غنی و عبدالله گفت:«صلح را در اولویت قرار دهید تا دشمنان افغانستان فرصت به دست آمده صلح را به خاطر قدرت طلبی های تان بر هم نزنند.»

او ادامه داده افزود:« قدر صلح را باید بدانیم، امیدوارم تا در حیاتم صلح گم شده را بیابم و در کنار وطنداران داغدیده ام خوشحالی صلح را تجلیل کنم.» 

همچنان او از تمام مردم افغانستان می خواهد که توبه کنند و از درگاه رب العالمین با تضرع خواستار خاتمۀ جنگ و بحران موجود در کشور شان شوند.

نعمت الله باشندۀ قریۀ برنگتوت با تایید این که سید عبدالقادر بدون سه شنبه ها همه روزه، روزه می باشد، می گوید، این پیرمرد که شاید هم­سن او در افغانستان نباشد، روزهای سه شنبه که روزه نداشته باشد، با جوانان می نشیند، خاطرات گذشته اش را با آنها شریک می سازد و جوانان نیز با بسیار علاقمندی به آن گوش می­دهند.

Tags: