فعال تلاش های صلح: چنان تشنه صلح هستم مثلی که روزه دار تشنه آب باشد

Create: 05/06/2020 - 18:31

کندهار (پژواک، ۱۷ ثور ۹۹): ملا نیک محمد شصت ساله که بخش زیاد زندگی اش را به تلاش های صلح اختصاص داده است، می گوید، صلح زمانی در کشورش تامین شده می تواند که فرد، فرد جامعه به جنگ «نه» بگوید.

این عضو حرکت مردمی صلح، که باشنده ولسوالی دامان ولایت کندهار است، در کمپاین ها، گردهمایی ها، تظاهرات و حرکت های دیگر صلح خواهانه شرکت و به ولسوالی ها و مناطق دور دست سفر می کند تا مردم بیدار شوند و با هم صدای صلح را بلند کنند.

او که یک تن از سران قریه خود نیز می باشد، در گفتگو با آژانس خبری پژواک، در اشاره به تلاش های حرکت مردمی صلح گفت:«عمر ما گذشته است، می خواهیم کم از کم برای اولادها و نسل جوان یک افغانستان دارای صلح و پرامن را به میراث بگذاریم. این را باید فراموش نکنیم که سرنوشت اولادهای ما با سرنوشت کشور ما وابسته است.»

ملا نیک محمد که آموزش های سنتی دینی را فرا گرفته و برای پیدا کردن لقمه نانی برای خانواده ده نفره اش، کار دهقانی را می کند، می گوید که پس از آن که در کشورش تلاش ها برای صلح آغاز یافته است، او نیز وقت زیاد زنده گی اش را به تلاش ها برای صلح اختصاص داه است، زیرا این امر برای او مهمتر از هر  کار دیگری است.

او می گوید، از روزی که خوب و بد زندگی را فهمیده است، تنها جنگ و آلام ناشی از آن را دیده و خوشی ها بسیار کم نصیب او بوده است. به گفته او همین دردها و مشکلات او را وادار ساخته است که برای تامین صلح در کشورش شب و روز کار کند.

اما او می گوید، تامین صلح در کشور تا زمانی تنها خواب و خیال است که هر فرد این کشور بپاخیزد و به جنگ «نه» بگوید.

وی به این باور است که تنها مردم می توانند صلح را ممکن سازند، اما زمانی مردم می توانند به این هدف شان برسند که همه با هم صدای صلح را بلند کنند و چون یک قوت بزرگ بر طرف های جنگ فشار وارد کنند تا از جنگ و خونریزی دست بکشند.

به گفته او، باقی عمرش را به همین کار بزرگ اختصاص داده است، در حرکت های مدنی صلح خواهانه شرکت می کند، تلاش دارد تا صلح را در اذهان مردم جا دهد و پیام صلح را به آنان برساند.

 او لحظاتی غرق دنیای افکار خود شد و سپس افزود:«چنان تشنه صلح هستم مثلی که روزه دار تشنه آب باشد.» 

ملا نیک محمد در اشاره به تلاش های اخیر صلح چون موافقتنامه صلح میان طالبان و ایالات متحده امریکا گفت که مردم صلح راستین می خواهند، نه صلح نمایشی و موقت.

به گفته او، مهم این است که تلاش های جاری برای صلح، منجر به خاتمه جنگ در کشور شود و صلح زمانی مفهوم پیدا می کند که جنگ متوقف شود.

او افزود که دراین اواخر افزایش جنگ ها در مناطق مختلف کشور نگران کننده است و مردم را ناامید کرده اند، زیرا مردم افغانستان به امید کاهش خشونت ها در کشور بودند، اما «بدبختانه» که چنین نشد.

به گفته او، در حالی که جنگ هنوز هم ادامه دارد و دردها، زخمی کردن ها و کشتار ناشی از این جنگ بر حال خود باقی مانده است، مردم چطور می توانند امیدوار به صلح شوند.

وی از طالبان و حکومت می خواهد که برای تامین صلح در کشور در برابر همدیگر از انعطاف کار گیرند و منافع ملی را بر منافع شخصی شان ترجیح دهند.

جواب رد طالبان در برابر خواست آتش بس در ماه مبارک رمضان، ملا نیک محمد را نگران کرده است  و می گوید که طالبان باید برای برآورده شدن آروزی دیرینه مردم، این خواست را می پذیرفتند.

دولت افغانستان و برخی سازمان های بین المللی از طالبان خواسته است که در ماه مبارک رمضان آتش بس کنند، اما طالبان این خواست را نپذیرفته و به حملات شان در این اواخر شدت داده اند.

ملا نیک محمد می گوید، جواب رد طالبان به آتش بس در شرایطی که از یک سو جنگ مردم افغانستان را متضرر نموده و از سویی هم تمام بخش های زندگی مردم از اثر شیوع ویروس کرونا سخت متاثر شده است، قابل محکوم کردن و نفرت می باشد.

او می گوید:« گفتن راست سبب خوشنودی الله (ج) می شود، اگر راست بگویم حکومت تا حد زیاد به خواست های مردم جواب گفته است، اما طالبان گاهی هم در این مورد به خواست مردم احترام نکرده اند.»

  او می گوید که مردم در هر حالت صلح می خواهند و این حق شرعی، قانونی و انسانی آنها است و این صدای آنها را

 باید شنیده شود.

نیک محمد می گوید که با کاروان صلح به شمار زیادی ولسوالی ها و قریه ها برای صلح سفرهای داشته، اما وضعیت کنونی به خصوص شیوع ویروس کرونا تلاش های آنها را نیز تحت شعاع قرار داده، ولی باز هم تلاش دارد که فعالیت های صلح خواهانه اش را جاری نگهدارد.

او یکی از خاطره های سفرش را یاد نموده، گفت:«به ولسوالی میوند کندهار با کاروان موترها سفری داشتیم، صدها تن از باشنده های قریه های مختلف این ولسوالی به استقبال ما برآمده بودند، همراه با ما صدای صلح را بدرقه می کردند، دها کودک و نوجوان نیز با آنها بودند و از ما می پرسیدند که صلح چه وقت می آید.»

او گفت که این خاطره فراموش ناشدنی او است که جوان، پیر، زنان و حتی کودکان آرمان صلح را داشتند.

وی افزود که همین پرسش های کودکان که آرزوی صلح را داشتند، در ذهن او جا گرفته و آرامش را از او گرفته است، اما نمی داند که این چنین آروزهای کودکانه دل های جنگجویان را چه وقت نرم خواهد کرد؟!

این تنها ملا نیک محمد نیست که تلاش ها برای تامین صلح در کشور را آغاز کرده است، بل در کندهار صدها تن و شماری نهادهای مدنی برای صلح تلاش های گوناگون را آغاز کرده اند.

آنها در شهر و ولسوالی های کندهار به حمایت از صلح راه پیمایی ها می کنند، مناظره های مطبوعاتی را راه اندازی می کنند و مسابقات آموزشی و ورزشی را به راه می اندازند تا ذهنیت عامه برای صلح آماده شود.

از این میان، حرکت مردمی صلح قابل یادآوری است که دو سال قبل اعضای آن با پیام صلح حرکت پیاده را از ولایت هلمند آغاز کردند، به کندهار آمدند و از کندهار پیام صلح خواهانه شان را به کابل و ولایت های دیگر کشور رساندند.

بسم الله وطندوست سخنگوی این حرکت به پژواک گفت که قبل از این چنین حرکت ها، جنگ در اولویت قرار داشت و صلح تنها در حد شعار باقی مانده بود، اما زمانی که مردم این چنین حرکت های مدنی را آغاز کردند، صلح به یک داعیه نیرومند مبدل گشت، جهان نیز به صلح توجه کرد و تا حدی بر طرف های جنگ نیز فشار وارد کرد تا صلح کنند.

وطندوست گفت که حرکت مردمی صلح، به تلاش های خود برای تامین صلح در افغانستان جنگ زده ادامه می دهد و تا حال با کاروان موترها به ۴۳ منطقه تحت کنترول طالبان نیز سفرهای داشته است.

Tags: