سازمان القاعده

Create: 05/27/2015 - 09:53

کابل(پژواک،٥ جوزا٩٤): القاعده؛ گروهی است با تشکیلات بین‌المللی نظامی و روحیۀ خیلی خشن که در دوران تجاوز شوروی سابق بر افغانستان، در سال ١٩٨٨ میلادی توسط اسامه بن لادن تبعۀ عربستان سعودی، در شهر پشاور پاکستان، از جمع اتباع کشورهای عربی که برای اشتراک در جهاد مردم افغانستان علیه شوروی سابق به آن کشورآمده بودند، تاسیس شد.
این سازمان؛ در قالب شبکه‌های نظامی گوناگون، به عنوان یک جنبش رادیکال اسلام سنی فعالیت ميکند و هدف خود را مبارزه با تأثیرات و دخالت‌های غیرمسلمانان بر کشورهای اسلامی و گسترش اسلام در جهان می‌داند. اکثریّت اعضای شبکۀ القاعده، پیرو مسلک سلفی ميباشند.
این سازمان؛ در فهرست سازمان‌های تروریستی بسیاری از دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی از جمله شورای امنیت سازمان ملل متحد، ناتو، اتحادیۀ اروپا و ایالات متحده قرار گرفته‌است.
اسامه بن لادن رهبر القاعده؛ در سال ۲۰۱۱ میلادی، در ایبت آباد پاکستان و در نزدیکی بزرگترین قرارگاه نظامی ارتش پاکستان، در یک عملیات نظامی سی آی ای کشته شد و پس از وی"ایمن الظواهری"، رهبری این شبکه را بر عهده گرفته‌است.
شاخه‌های مختلف این شبکه در کشورها و مناطق متفاوتی فعال هستند؛ چنانچه جبهۀ النصره در سوریه و انصارالشریعه در یمن از شاخه‌های القاعده هستند، که کنترول بخش‌هایی از این دو کشور را در اختیار دارند.
القاعده؛ حملات متعددی را علیه اهداف نظامی وغیرنظامی درکشورهای مختلف انجام داده است؛ حملات ۱۱ سپتامبرسال ٢٠٠١ بر برج های دوگانۀ مرکزتجارت جهانی در نیویارک ازمهمترین آن‌ها بود، که امریکا در پاسخ به آن، جنگ با تروریزم را با حمله بر افغانستان آغاز کرد.
نام القاعده؛ از نام اولین پایگاه نظامی این سازمان "قاعدة الجهاد" گرفته شده است. البته بیشتراعضای این سازمان، در ابتدا این سازمان را "جبهه بین‌المللی جهاد علیه یهودیان و صلیبیان" مى نامیدند.
پس از ایجاد این شبکه توسط اسامه بن لادن که سرمایه دار میلیاردری مربوط به کشور عربستان بود و هدف اساسی خود رادر آن زمان مبارزه با شوروی در افغانستان نام می نهاد؛ توسط سازمان دیگری به نام "دفتر خدمات برای مجاهدین عرب" که هدف آن مسلح ‌کردن و آموزش افراد داوطلب کشورهای عربی برای جنگ با شوروی بود، گسترش و پیشرفت بیشتری کسب کرد.
این سازمان در زمان جهاد مردم افغانستان علیه اتحاد شوروی وقت، از حمایت و پشتیبانی دولت‌های اسلامی بویژه عربستان سعودی و پاکستان و همچنین ایالات متحدۀ امریکابرخوردار بود.
در سال ۲۰۰۰ میلادی، "ایمن ظواهری" که خودش یک دکتور چشم و تبعۀ مصر است، سازمان "جهاد اسلامی " مصر را با القاعده مدغم ساخت و به شخص در جه دوم این تشکیلات تبدیل شد.
القاعده، در همه کشورهای اسلامی که دارای مردم پیرو مذاهب فقهی اهل سنت اند، هواداران و یا اعضایی دارد؛ اما درکشورهای غیراسلامی چون بریتانیا و فرانسه نیز که مسلمانان و یا مسلمان تبارها و عرب تبارها در آن زندگی می‌کنند؛ القاعده و گروه های جهادی‌عربی، برای خود طرفدارانی دارند.
در اپریل سال۲۰۱۳ میلادی، گروهی موسوم به امارت اسلامی عراق، اعلام کرد که با مهمترین گروه تروریستی در سوریه موسوم به جبهه نصرت، متحد ‌ميشود تا یک کشور واحد موسوم به «دولت اسلامی عراق و سرزمین شام» را تاسیس کنند.
گروه دولت اسلامی عراق وشام (سوریه) همان گروهی است که امروز به نام داعش شهرت دارد و گزارش هايی از فعالیت های آن در افغانستان هم شنیده می شود.
سازمان القاعده پس از عملیات بزرگ منهدم ساختن برج های دوگانه مرکزتجارت جهانی در نیویارک، حضور خود را در بسیاری از کشور های اروپایی گرفته تا افریقایی و آسیایی طی عملیات های متعددی به اثبات رسانیده است و حتی ایمن الظواهری رهبراین گروه، ضمن یک بیانیه ثبت شده ویدیویی، از حضور گروه خود در کشور هند نیز خبر داد که باعث ایجاد هرج ومرج در ایالت های مسلمان نشین هند گردید.
حضور القاعده در افغانستان و پاکستان، از این لحاظ هم قوی است که از یک سو مرکز تهدابگذاری این سازمان پنداشته می شود و از سوی دیگر، ادامه سه دهه جنگ در این سرزمین، زمینه خوبی برای سرمایه گذاری هر گروه جنگی را در اینجا مساعد ساخته است.
پس از سقوط نظام طالبان در افغانستان و در پی مداخله نظامی امریکا و کشورهای اروپایی در افغانستان؛ اسامه بن لادن و همراهانش از افغانستان عقب نشینی کردند، ولی فعالیت های این سازمان هماهنگ با طالبان ودر برخی حالات، جدا گانه از طالبان در نقاط مختلف افغانستان ادامه یافت.
درسالهای اخیر، تمرکز و پناهگاه سازمان القاعده همچون تعداد زیادی از سازمان ها و گروه های مسلح ديگر در مناطق قبایلی در امتداد خط دیورند و بخصوص در وزیرستان شمالی بوده و هر چند رهبران اصلی آن پنهان اند؛ اما عدۀ زیادی از افراد رده دوم و سوم آن در این مناطق قبایلی، در حملات طیارات بى پیلوت امریکا کشته شده اند.
همانگونه که گفته شد؛ اسامه بن لادن رهبر القاعده، بتاریخ اول برج می سال ۲۰۱۱ میلادی، در عملیات نظامی ارتش امریکا در ایبت آباد پاکستان کشته شد و پس از وی، تا کنون "ایمن الظواهری"رهبری این شبکه را بر عهده دارد.