معرفت گروه هاى مسلح در افغانستان محاذ فدايى تحريک اسلامى

Create: 08/15/2015 - 09:26

کابل ( پژواک،٢٢ اسد ٩٤) : گروه موسوم به محاذ فدايى تحريک اسلامى که خود را وارثان ملامحمد عمر مجاهد رهبر پشين طالبان عنوان مى کند در حقيقت بخش جبهۀ قوماندان سرشناس ملاداد الله مى باشد که اکنون به اين نام فعاليت مى کند.
يک کارمند دوران حاکميت طالبان که از فاش شدن نامش ابا مى ورزد درمورد زندگينامۀ ملا دادالله مى گويد که نامبرده مربوط قوم کاکړ ولايت ارزگان بود که در کندهار به سر مى برد و قوماندان نيرومند نظامى بود که در آن وقت حدود شش هزار جنگجو ، صدها موتر، اسلحۀ ثقيل بى ايم چهل ووسايل ديگر حربى در اختيار داشت.
نامبرده علاوه مى کند که جنگ طالبان با جبهۀ شمال در زمان فرمانروايى آنها ودخالت ملادادالله به مفهوم پيروزى حتمى پنداشته مى شود ، زيرا نامبرده درشمال جنگهاى شديد را به پيش برد و به شمول يکاولنگ باميان مناطق صعب العبور و کوهستانى بيشتر را تصرف نمود.
محمدحسن حقيار تحليلگر مسايل طالبان در مورد محاذ فدايى تحريک اسلامى مى گويد که در زمان زمامدارى طالبان دادالله يکتن از قوماندانان سرشناس نظامى  طالبان بود.
ملا دادالله در سال ١٣٨٥ کشته شد و ملامنصور دادالله برادر وى رهبرى جبهه را به دوش گرفت اما به گفتۀ حقيار ، ملا داد الله و ملا منصور  هر دو خودسرى ها شان را داشتند ، نسبت به ديگران هردو مفکوره افراطيت داشتند ، کشتن ، تهديد کردن و بريدن سرها وظيفۀ آنها بود.
نامبرده مى گويد که ملا منصور دادالله دو بار از سوى ملا محمد عمر رهبر اسبق طالبان خانه نشين گرديد ، اما زمانيکه مناطق بيشتر شمال از دست طالبان بيرون شدند  و مخالفين طالبان از سمت شمال به دروزاه هاى کابل نزديک شدند، ملا محمد عمر بار دوم   ملا دادالله را طلب نمود و در اختيار دادن امکانات بيشتر براى دفاع کابل و شمال وى را فرستاد.
ملا داد الله بعد از سقوط کابل براى مدت کوتاه جنگجويان اش را به دور خود جمع نمود در کندهار، هلمند و ارزگان فعاليت بى نظير را آغاز نمود  و خسارات هنگفتى را به نيروهاى دولتى و خارجى وارد نمود.
ملا داد الله  تا سال ١٣٨٥ در مناطق ولايات هلمند و ارزگان نفوذ بيشتر کسب نمود ، طالبان مسلح جبهات ديگر را ترک مى کردند و دسته دسته به ملا داد الله مى پيوستند ، بالاخره ملادادالله در سال ١٣٨٦ به گونۀ مرموز کشته شد.
بعد از کشته شدن ملا دادالله ، رهبرى جنگى به منصور دادالله برادر او واگذار شد، اما نامبرده مانند برادرش مورد خشم رهبرى طالبان قرار گرفت ، نامبرده نخست تجريد شد ، ازتمام وظايف سبکدوش گرديد و بعدا به اساس يک اعلاميۀ رسمى از صفوف طالبان اخراج شد.
منصور دادالله در سال ١٣٨٧ از سوى نيروهاى پاکستان در منطقه ژوب ايالت بلوچستان محاصره شد، هشت ساعت درگيرى رخ داد ، ٩ افسر پاکستان را از پا درآورد و دوهمکار منصور دادالله نيز کشته شدند ، بعد از مدت زمانى در سال ١٣٨٨ نامبرده از طرف نيروهاى پاکستان طى درگيرى مجروح گرديد که تا سال ١٣٩٣ در آنجا زندانى بود.
وحيد مژده کارمند وزارت امورخارجۀ دوران طالبان و اکنون کارشناس مسايل سياسى در مورد محاذ فدايى تحريک اسلامى به آژانس خبرى پژواک گفت که اين جبهه در اصل از سوى طرفداران ملا دادالله منصور ايجاد شده ، رهبرى آن به دوش نجيب الله وردگ مى باشد طالبان قصد کشتن وى را داشتند ، اما نامبرده موفق به فرار شد.
محاذ فدايى نخستين گروه بود که در ٣١ سرطان ١٣٩٤ از درگذشت ملا عمر پرده برداشت و مخالفت اش را با ملا اختر منصور اعلان نمود.